Szkocja: Weekend w Glasgow | Mini Przewodnik

Updated 18 stycznia, 2024

Styczeń obfitował w całkiem ciekawe kierunki. 2024 rok przywitaliśmy w słonecznej Barcelonie (Przewodnik po Barcelonie tutaj), a chwilę później po raz pierwszy odwiedziłam (równie słoneczne, choć mroźne) Glasgow.

To była moja trzecia wizyta w Szkocji; wcześniej dwukrotnie [stricte turystycznie] w Edynburgu, tym razem moim celem było Glasgow, a dokładniej przed-urodzinowa wizyta u mojej przyjaciółki, która swoją drogą była fantastyczną przewodniczką i pokazała mi w te dwa dni mnóstwo fajnych miejsc, którymi za moment podzielę się z Wami.

Hotel

Zatrzymałam się w serwisowanych apartamentach Native i uważam, że to bardzo fajna opcja łącząca poczucie ”jak w domu” z hotelowym serwisem (tj sprzątanie) – a tego drugiego często brakuje mi podczas nocowania w standardowych Airbnb’s. Apartament był w pełni wyposażony, posiadał salon z aneksem kuchennym, łazienkę, sypialnię i balkon z widokiem na miasto. Gustownie urządzone wnętrza, minimalizm i wygoda sprawiły, że bez wahania wróciłabym tam ponownie.

Co ważne – zważając na to, że podróżowałam i nocowałam w hotelu samotnie – Native dba nie tylko o komfort, ale także bezpieczeństwo. Dostanie się na dane piętro jest zabezpieczone czytnikiem karty, w której posiadaniu są wyłącznie gość pokoju oraz załoga hotelu.

Native Glasgow mieści się w samym sercu miasta, co z pewnością ułatwiło mój pobyt. Wszystko (czyt. kawiarnie, sklepy, knajpy) dostępne na wyciągnięcie ręki to komfort, który w podróży zawsze bardzo doceniam.

Transport publiczny

Co prawda dzięki mojej przyjaciółce nie musiałam się martwić transportem, ale z lotniska do hotelu dostałam się autobusem 500 – jest to specjalna linia kursująca między lotniskiem w Glasgow a jego centrum. Koszt biletu to £10 za osobę dorosłą & w jedną stronę. Przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z lotniska i nie da się go przeoczyć, jest bardzo dobrze oznaczony. Trasa lotnisko-centrum zajmuje ok 25min.

Więcej info tutaj.

Gdzie zjeść?

Glasgow to duże miasto, opcji jest nieskończenie wiele. Ja polecam:

Valaria

Paesano Pizza

1841 Coffee

Loop & Scoop

Oraz kilka miejsc, które zapisałam przed wyjazdem, ale nie zdążyłam odwiedzić:

Co zobaczyć?

Loch Lomond

Loch Lomond to jedno z najpiękniejszych miejsc w Szkocji, z pewnością wartych odwiedzenia. Otoczony malowniczymi wzgórzami i górami, jest doskonałym miejscem dla miłośników przyrody. Jezioro samo w sobie jest największym wodnym obszarem na terenie Wielkiej Brytanii, oferując niesamowite widoki.

Pollok Country Park

Pollok Country Park w Glasgow to jedno z największych i najpiękniejszych parków miejskich w Szkocji. Znajduje się tu między innymi uroczy zamek, znany jako Pollok House – XVIII-wieczna rezydencja otoczona ogrodami.

W parku można znaleźć różne rzeźby i instalacje artystyczne, co dodaje mu unikalny charakter. Działa sztuki są rozmieszczone na terenie parku, tworząc fascynujący spacer artystyczny. Oprócz tego, można tu spotkać także szkocki okaz 😉 czyli Highland Cow.

The Burrell Collection

Znajdujące się w Pollok Country Park Muzeum, The Burrell Collection gromadzi imponującą kolekcję sztuki i artefaktów z różnych epok i kultur. To ponad 9 tys. obiektów, które przez lata kolekcjonował a potem przekazał miastu Sir William Burell.

Kelvingrove Art Gallery and Museum

Kelvingrove Art Gallery and Museum to miejsce, które łączy sztukę, historię i edukację, oferując fajne doświadczenie dla odwiedzających o różnych zainteresowaniach.

Relacje z Glasgow również na TikToku:

No Comments

    Leave a Reply