Walia: najpiękniejsze plaże, które warto odwiedzić

Updated 23 stycznia, 2024

Walia to dla mnie wciąż jeszcze nieodkryta perła, bo do tej pory sądziłam, że nic nie zachwyci mnie bardziej, niż Kornwalia którą uwielbiam i która bardzo szybko stała się naszym numerem jeden sposród wszystkich regionów Wielkiej Brytanii. Myliłam się, Walijski klimat tak bardzo mnie w sobie rozkochał, że mam ochotę już teraz ponownie spakować walizki i wyruszyć w poszukiwaniu najpiękniejszych zakątków Cymru. 

Walia – znana głównie z popularnych uniwersytetów między innymi w Cardiff, czy Swansea, lub z miasteczka o najdłuższej nazwie w Wielkiej Brytanii – ”Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch”, choć oczywiście Walia ma do zaoferowania więcej, chociażby spotkania z dziką naturą i wyjątkowe plaże – i to właśnie o nich opowiem Wam w tym wpisie.

Mumbles, Swansea

Tu mogę nie być do końca obiektywna, bo Swansea to dla mnie bardzo sentymentalne miejsce, do którego zawsze chętnie wracam. To właśnie tu przyjeżdżaliśmy z Konradem na pierwsze randki jakieś 8, 9 lat temu, to tu przeżyliśmy wiele pięknych chwil, spacerów po plaży i długich rozmów, pocałunków, a nawet sylwestra w 2015/16 roku. 

Swansea to rozłożysta, złota plaża, trochę niedoceniona, ale cały urok tkwi właśnie w tym, że jest taka spokojna. Polecam spacer na przystań, a także obiad z wyjątkowym widokiem na wybrzeże z najwyższego budynku w Walii: Grape and Olive a także The Secret Beach Bar & Kitchen na pyszne śniadanie i kawę z widokiem na morze.

Three Cliffs Bay

Zapierający dech w piersi widok. Miejsce, które zachwyca nawet w pochmurne, deszczowe dni – a może zwłaszcza wtedy, gdy mgła otula prężne klify a z oddali słychać szum fal.

Droga na plażę jest wyboista i dość wymagająca – w zależności od kondycji oczywiście. Ale samo miejsce jest warte tego wysiłku. 

Whitesands Bay

O takiej plaży marzy się w mroźne, zimowe wieczory. Niesamowite widoki i cudowny klimat przypominający australijskie Byron Bay. Mnóstwo surferów, kolorowe budki z lodami, łagodne zejścia do wody i spokojne morze – nic więc dziwnego, że ludzie przybywają tu tak tłumnie. Niech Was to nie zniechęca, plaża Whitesands jest na tyle duża, że nawet w sezonie można tu znaleźć własny skrawek, odpocząć, wsłuchać się w szum fal.

Dolau Beach & New Quay, Wales

Nie mylcie tego New Quay z ”Newquay” w Kornwalii – choć oba miejsca są równie piękne! Do New Quay pojechaliśmy w ciemno, z zamiarem odpoczynku po całodniowym maratonie, ale to miejsce tak bardzo oczarowało mnie swoim romantyzmem, że dziś jest na mojej liście topowych, walijskich plaż. Fascynujący widok na wzgórze z piękną, choć niewielką plażą tuż u podnóża, poczułam się tam jak we włoskim Positano, szczególnie podczas zachodu słońca. Zrozumiałe, dlaczego mieszkańcy tego małego miasteczka spotykają się tu wieczorami na wspólne podziwianie zachodzącego słońca. W New Quay znajdziecie dwie oddalone od siebie o kilkanaście metrów plaże: Dolau Beach, która jest miejscem spotkań młodych ludzi, bardziej oblegana, z kolei ta druga: New Quay Beach, jest nieco ustronniejsza, z białym, delikatnym piaskiem i zacumowanymi przy brzegu łodziami. 

Blue Lagoon, Abereiddy

Blue Lagoon to co prawda nie do końca plaża (choć rzeczywiście można znaleźć jej namiastkę) u podnóża klifów, ale i tak uważam, że trzeba tu przyjść na spacer ze wspaniałym widokiem.

To miejsce zupełnie inne od wyżej opisanych, bo charakteryzuje się dynamiką, szaleństwem, sportami wodnymi i wspinaczką. Prosty szlak, prowadzący tuż na szczyt klifu z którego ukazuje się nam Błękitna Laguna. Stojąc tam na górze, patrząc w głęboką wodę i uderzające o skały fale człowiek nagle czuje się taki maleńki. 

Fishguard Harbour & Fort

Miejsce odkryte zupełnie przypadkiem, zachęceni widokami z głównej ulicy, postanowiliśmy nieco zboczyć z trasy i zatrzymać się tu na krótką chwilę. To miejsce odpowiednie na taki krótki przystanek i spotkanie z naturą, główną atrakcją jest stary, XVIII wieczny fort z widokiem na port Fishguard.

1 Comment

  • Walia: Sielski domek na drzewie – photonyaa
    24 sierpnia, 2022 at 5:43 pm

    […] Pobliskie plaże (ok. godziny do 2h drogi) to: New Quay, Llangrannog, Pendine, Tenby, Lydstep, Whitesands Bay i Three Cliffs Bay – możecie o nich przeczytać w moim wpisie tutaj. […]

    Reply

Leave a Reply