Londyn: Canary Wharf – dzielnica miliona świateł

Canary Wharf to dzielnica biznesowa, która poza sięgającymi chmur budynkami nie przyciąga niczym szczególnym – bynajmniej. Jeśli wybierasz się do Londynu i szukasz atrakcji spoza większości przewodników, Canary Wharf będzie idealnym kierunkiem.

Dzięki świetnie rozwiniętej, londyńskiej komunikacji miejskiej, dostaniesz się tu w niecałe 30min z dowolnej stacji w Londynie – czasem oczywiście będzie to wymagało przesiadki z jednego underground do innego, natomiast londyńskie stacje są świetnie oznaczone i zorganizowane tak, by skrócić dystans przemieszczania się między stacjami do minimum.

Canary Wharf dawniej był portową dzielnicą handlową, a obecnie jest jednym z najnowocześniejszych centrów biznesowych na świecie. Znane z imponujących wieżowców, Canary Wharf wyróżnia się niezwykłą architekturą, w tym znanymi budynkami takimi jak One Canada Square, który przez wiele lat był najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii. W latach 80. XX wieku tereny Canary Wharf przeszły gwałtowną transformację z przemysłowej przestrzeni portowej na centrum biznesowe i finansowe, stając się jednym z głównych ośrodków finansowych na świecie. W 1999 roku uruchomiono nową linię metra Jubilee Line, która połączyła Canary Wharf z centrum Londynu, znacznie poprawiając dostępność tego obszaru i przyczyniając się do jego dalszego rozwoju.

Canary Wharf to nie tylko wieżowce

Mimo że Canary Wharf kojarzy się głównie z biznesem, to jest również miejscem z rozwiniętą infrastrukturą handlową, gastronomiczną i rekreacyjną. Znajdziecie tu centra handlowe, kino, teatr i mnóstwo restauracji.

Restauracje i kawiarnie które polecam:

Co warto zobaczyć w Canary Wharf?

Zimowy Festiwal Świateł – Co roku w okresie zimowym Canary Wharf organizuje tzw.”Winter Lights Festival”, angażując do projektu artystów z całego świata. W 2023r jednym z projektów był ”Floating Earth”.

Crossrail Place Roof Garden – mini ogród botaniczny z widokiem na miasto. Wstęp jest darmowy a ogród otwarty codziennie od godz. 9 rano do 9 wieczorem.

Jubilee Park – To niewielki, ale pięknie oświetlony park z sezonowymi instalacjami.

Harbour Quay Gardens – To mój secret spot, o którym wie bardzo niewiele osób (dzięki czemu nie jest zatłoczone). To właśnie z tego miejsca najlepiej obserwować te ”miliony świateł” o których wspomniałam w tytule 😉 Istnieje jedna zasada; musicie tu przyjść dopiero, gdy będzie ciemno – za dnia nie ma takiego uroku.

Hotel z widokiem

Canary Wharf możecie zwiedzić w kilka godzin, ale jeśli chcielibyście zostać tu na dłużej, to bardzo polecam Landmark Pinnacle. To serwisowane apartamenty w ponad sześćdziesięcio-piętrowym wieżowcu, a każdy apartament dopełnia niesamowity widok z okna/balkonu.

Apartamenty są w pełni wyposażone, a więc zdecydowanie nadają się na wynajem długoterminowy. Dla mnie największym plusem były przestrzenie wspólne tj. co-working space, restauracja, lobby czy pokoje do gry w golfa, bilard i tenis stołowy. Wszystko pięknie zaprojektowane, mnóstwo przestrzeni na wypoczynek (także ten aktywny), no i widok z każdego z przeszklonych pomieszczeń – niesamowity.

No Comments

    Leave a Reply